-
-
A vizek óriásai
0Napjainkban van születőben a modern tengerkutatás. Ennek látványosabb részét, a mélytengeri merüléseket és a tengeri állatok életének, viselkedésének vizsgálódását – a televízió jóvoltából – a nagyközönség feszült érdeklődése kíséri. Érthető hát, ha a tengerről szóló könyveket napok – hetek alatt elkapkodják.
Az „élet bölcsőjének” a varázsát a különleges állatvilág adja. Megközelítőleg kétszázezer állatfaj és a tengerekben, amelyeknek a többsége alsóbbrendű, mégis az uralkodó csoport a gerincesek, mindenekelőtt a halak és az emlősök. Bár a szárazföldön is élnek hatalmas termetű állatok, de az óriások igazi világa a tengerek és a nagy folyók. Óriásai szinte minden állatcsoportnak vannak, még az egysejtűeknek is. Könyvünk azonban olyan állatokról szól, amelyek a történelem folyamán szorosabb kapcsolatba kerültek az emberrel, rá nézve veszélyesnek bizonyultak, vagy éppen az ember fenyegeti kipusztítással őket. Ide sorolhatjuk az óriáskalmárokat, egyes polipfajokat, cápákat, rájákat, barrakuda- és murénafajokat, a tengeri hüllők közül az óriásteknősöket, az emlősök közül a jegesmedvét, a fókákat és delfineket, a békés természetű tengeri teheneket, és a minden idők legnagyobb állatait magukba foglaló bálnákat, illetőleg a folyami óriások közül az anakonda kígyókat és a krokodilusféléket, valamint a vízilovakat.
Könyvünk vadászok, tengeri halászok és horgászok, tengerkutatók, biológusok és más szakemberek írásaiból készült válogatás és fordítás. Úgy igyekszik bemutatni az egyes állatcsoportokat, hogy az olvasó megismerje életüket, viselkedési szokásaikat, a zsákmányszerzésüket vagy menekülésüket, és az emberrel folytatott küzdelmüket, amely – sajnos – többségüknek veszedelmes megfogyatkozásához, egyeseknek pedig a teljes kiirtásához vezetett. Az egyes történetek rendkívül érdekes, izgalmas olvasmányok, s a vizek világának legrejtettebb titkaiba avatják be az olvasót. -
Állatorvosi általános kórtan
0Az általános kórtan nagy jelentőségű tudományág, amely arra törekszik, hogy a tudományos kutatásnak a betegségek és a kóros elváltozások keletkezésére vonatkozó, régi és rohamosan szaporodó új eredményeit rendszerezze és egységes kórtani szemléletben összefoglalja.
A könyv az általános kórtannak elsősorban morfológiai részével foglalkozik, s így bevezetésként szolgál a részletes kórbonctanhoz. Kitér azonban az általános kóroktanra és egyes kórélettani kérdésekre is, de csak olyan mértékben, amennyire a morfológiai elváltozások kórfejlődésének és jelentőségének megértéséhez szükséges.
Anyagának felépítése – a modern patológia szellemében – hangsúlyozza a szervezet egységét, és rámutat arra, hogy szoros kapcsolat áll fenn a kóros alakbeli eltérés és a kóros működés, valamint a szervezet kóros reakciói és a külvilág ingerei között.
A könyv elsősorban tankönyvnek készült, de hasznos az állatorvostudomány különböző területein működő állatorvosok számára is. -
-
Háziállatok anatómiája
0„Ez a könyv háziállataink szervezetének alaki tulajdonságait kívánja megismertetni. Módszer tekintetében azonban némileg eltér a hasonló munkáktól. Ennek oka abban rejlik, hogy az élő állatot tartja mindvégig szem előtt és célja az, hogy az állat szerveinek származását, fejlődését, differenciálódását is az olvasó szeme elé vetítse. A morfológia fő ágazatai (anatómia, szövettan, fejlődéstan) szervesen kapcsolódnak a könyvben, éppúgy összefüggnek itt egymással, mint ahogyan az életben feltételezik egymást. Ez lehetővé teszi a szervrendszerek olyanirányú ismertetését, hogy fejlődésük, kibontakozásuk tükrében ismerjük meg alakjukat és szerkezetüket. A fejlődésre vetett tekintet bármily röviden kerül is rá itt a sor bizonyítóan tárja elénk azokat a szerkezetbeli változásokat, amelyek a működés során törvényszerűen jönnek.”
Guoth János -
Vaddisznóriport. Életem a vaddisznók között
0Csak kevés zoológusnak sikerült átélnie, hogy közösségben élő vadállatok falkájukba, hordájukba, családi kötelékükbe befogadják. Annak idején szenzációként hatott Goodallék beszámolója, amelyben a vad csimpánzok körében átélt élményeiket írták le. Senki sem hitte volna azonban, hogy ma Európában nálunk honos vadállatokkal is hasonló kapcsolatba lehet kerülni, és hasonló eredményeket elérni. Mégis, amit senki sem tartott lehetségesnek, megtörtént az NDK egyik vadászkerületében: egy amatőr biológusnak sikerült elterelő etetéssel egy vaddisznókondával kapcsolatot teremtenie, és ezt a kapcsolatot annyira elmélyítenie, hogy végül a disznók a konda tagjának tekintették. Meynhardt az elmúlt években – 1986-ig, sok ezer órát töltött a vaddisznókkal, és az állatok 14 generációjáról készített szenzációs értékű feljegyzéseket. A kutató – aki eredeti foglalkozását tekintve villanyszerelő – tanulmányozta, miként alakul az állatok napi életritmusa, a vaddisznók közösségében milyen alá- és fölérendeltségi viszonyok vannak, és hogyan kommunikálnak, milyen hangjelzéseket adnak különböző alkalmakkor. Ebben a könyvében lebilincselően, humorosan, mégis tárgyilagos módon tárja elénk élményeit „saját” vaddisznói között. Az NDK televízió nézői jól ismerik a szerzőt mint a vaddisznókról készített filmek szerzőjét.
-
Salamon király gyűrűje
0„…ezeket az állathistóriákat bizony haragomban írtam le. Hogy mire haragudtam? Arra a rengeteg hihetetlenül rossz, csupa hazugság állattörténetre, amilyeneket manapság kínálgatnak minden könyvkereskedésben: arra a rengeteg firkászra, aki azt állítja, hogy állatokról mesél, noha nem is ismeri őket. Aki arról ír, hogy a méh kitátja a száját és ordít, vagy hogy a csukák harc közben torkon ragadják egymást – az bebizonyította, hogy halvány sejtelme sincs arról, milyen is az az állat, amelyet – mint állítja – tapasztalatból és szeretetből ábrázol… El sem tudjuk képzelni, hogy az efféle felelőtlenül megírt állathistóriák mennyi téveszmét terjeszthetnek az eleven érdeklődő ifjúság körében.”
-
Emlősök
0A 268 színes fotót, 21 színes illusztrációt és 115 elterjedési térképet tartalmazó határozókönyv pontos és részletes leírásokkal szolgál Európa emlősállatairól a Földközi-tengertől az Északi-sarkig: 140 európai faj jellemzői, élőhelye, elterjedése, életmódja, táplálkozása, szaporodása, ellenségei.