-
A világ egy kritikus európai szemével
0A nagy elméletek és az elbizakodott felszínes ítéletek ideje lejárt. Kelet-Európában – de nem csak ott – sok minden mozgásban van. A vasfüggöny lebontása és a létező szocializmus összeomlása, a NATO és az Európai Unió bővítése megváltoztatta Európa képét. Ugyanezt mondhatjuk a 2001. szeptember 11-i terrortámadás sokrétű hatásáról. Paul Lendvai reflexiói az elmúlt évek politikai és társadalmi tendenciáinak elképesztő sokaságáról adnak szemléletes képet; közben világossá válnak a komplex összefüggések és az ebből következő fejlemények. A tárgyalt témák íve a balkáni és oroszországi viharos fejleményektől a „régi és új” antiszemitizmusig és a különböző formában megjelenő nacionalizmusokig, az európai integráció problematikájától a múlt és a jelen nagy személyiségeinek a politikában játszott szerepéig terjed.
-
Köztársaság a modern kori történelem fényében
0Királyságot vagy köztársaságot? – mi volt és mi ma ennek a kérdésnek az értelme? Hogyan keletkeztek az európai köztársaságok a 19. és a 20. században? Milyen közös és eltérő sajátosságokat mutat történelmük? Mi a republikanizmus? Köztársaságpártiak vagyunk-e? Lezárult-e a sok évszázados vita a köztársaság hívei és ellenfelei között? Az Európai Unióból lesz-e Európai Köztársaság?
A köztársaságok keletkezése és sorsa a 20. században; a köztársasági eszme története a felvilágosodástól napjainkig; a magyar köztársasági hagyomány feltáratlan elemei; köztársaság, demokrácia és nemzet az 1989 utáni Magyarországon. Ezen témák köré szerveződnek a kötet tanulmányai, és szerezőik a fenti kérdésekre kísérelnek meg választ adni a Politikatörténeti Intézetben lezajlott izgalmas tudományos vita gondolatainak felidézésével. -